2016 Order of Merit competition is for all Juniors who are members of an affiliated L&RGU Club, holding an official CONGU handicap of 28 (Boys) 36 (Girls) or less and were under 18 years of age on 1st Jan 2016.

The order of merit will be run based upon results at a number of Junior Opens and County run Competitions during 2016. There will be 3 categories, Boys Gross, Boys Nett and Girls Nett. Your 8 best results will count towards the Order of Merit League tables. It’s up to you to decide if you want to play in all competitions or just a few, either way you will still earn points towards the Order of Merit. Prizes will be awarded to both 1st and 2nd place in each category (note: a boy could, in theory, win both the Nett and Gross prizes). Points will be awarded as follows 1st 20, 2nd 16, 3rd 13, 4th 11, 5th 10, 6th 8,7th 6, 8th 5, 9th 4, 10th 3, 11th 2, 12th 1. 

2016 OOM with results received 09/09/16. These may be the final tables depending on whether Kirby Muxloe hold a junior open. If they do then the girls need to enter to provide a clear winner.


Gross OOM Boys
Posn Name Club Points
1 William Watkins Lutterworth 64
2 Nathan Garratt Kirby Muxloe 56
3 Rhys Robinson Glen Gorse 47
4 Mitchell Fairbrother Park Hill 42
5 Kiaran Wills Whetstone 31
6 Owen Tweed Willesly Park 28
7 Charles Petrie Luffenham Heath 27
8= Jake Croshaw Longcliffe 22
8= Roddy Webster Hinckley 22
9 Samuel Dowd Park Hill 21
10= Charlie Hallam Glen Gorse 20
10= George Griffiths Longcliffe 20
10= George Raitt Whetstone 20
11 Harvey Fitzpatrick Kibworth 18
12 Oliver Lewis Kibworth 16
13= Cameron Chalmers Ullesthorpe 14
13= David Rees Scraptoft 14
13= Joseph Halfpenny Kirby Muxlue 14
13= Sebastian Cave Willesley Park 14
14 Charles Hallam Glen Gorse 13
15= Alfie Cockerill Glen Gorse 11
15= Jake Fromont  Kibworth 11
15= Joe Phillips Lutterworth 11
16= Fabio Brunetti Longcliffe 10
16= Harry Rowley
10
16= Jack Straw Forest Hill 10
16= Nathan White Hinckley 10
17= Jack Nicholls Whetstone 8
17= Pawandeep Atkar Ullesthorpe 8
17= Spencer Clarke
8
18 Jay Franks Whetstone 7
19 William Adamek Longcliffe 6
20= Jake Mogg Melton Mowbray 5
20= Oliver West
5
20= Ryan James Lutterworth 5
20= Sam Haynes-Coote Kibworth 5
21= Adam Perks
4
21= Kobe Palmer Beedles Lake 4
21= Ryan Watkins Ullesthorpe 4
21= Sam Moffitt Lutterworth 4
21= Stephen Hebborn Kibworth 4
22= Chrisopher Mee Longcliffe 3
22= Oliver Lambert Lutterworth 3
22= Thomas Morton
3
23= Jamie Keogh Longcliffe 2
23= Joe Hodson Whetstone 2
23= Josh Pearson Lutterworth 2
23= Owen Brooks Kibworth 2
24= Dylan Stevenson Beedles Lake 1
24= George Halfpenny Kirby Muxloe 1


Nett OOM Boys
Posn Name Club Points
1 Harvey Fitzpatrick Kibworth 55
2 William Watkins Lutterworth 37
3 Mitchell Fairbrother Park Hill 34
5 Owen Tweed Willesley Park 29
6 Alfie Cockerill Glen Gorse 27
7 Samuel Dowd Park Hill 22
8 Sebastian Cave Willesly Park 21
9= George Griffiths Longcliffe 20
9= Millen Durham Cosby 20
9= Roddy Webster Hinckley 20
10 Nathan Garratt Kirby Muxloe 19
11= Fabio Brunetti Longcliffe 16
11= Rhys Robinson Glen Gorse 16
12 Cameron Chalmers Ullesthorpe 14
13= Adam Perks
13
13= Ryan James Lutterworth 13
13= Thomas Rawlings Glen Gorse 13
14= Kiarin Wills Whetstone 12
14= Sam Moffitt Lutterworth 12
15= Cameron Woods
11
15= Charlie Hallam Glen Gorse 11
15= Jake Croshaw Longcliffe 11
16= Jake Fromont Kibworth 10
16= Ryan Watkins Ullesthorpe 10
16= Thomas Morton
10
17 Sam Haynes-Coote Kibworth 9
18= Joseph Halfpenny Kirby Muxloe 8
18= Josh Pearson Lutterworth 8
18= Oliver Lewis Kibworth 8
18= Owen Brooks Kibworth 8
19= Etan Bell Cosby 6
19= William Adamek Longcliffe 6
20= Harry Rowley
5
20= Jack Straw Forest Hill 5
20= Pawandeep Atkar Ullesthorpe 5
21= David Rees Scraptoft 4
21= Jack Nicholls Whetstone 4
21= Kobe Palmer Beedles Lake 4
21= Nathan White Hinckley 4
21= Oliver Lambert Lutterworth 4
21= Thomas Weeks
4
22= Adam Pacey Kirby Muxloe 3
22= Christopher Mee Longcliffe 3
22= Joe Phillips Lutterworth 3
22= Oliver West
3
22= William Plant Hinckley 3
23= Jamie Keogh Longcliffe 2
23= Jay Franks Whetstone 2
23= Joe Hodson Whetstone 2
23= Nathan Taylor
2
24= Benjamin Walters Kibworth 1
24= Dylan Stephenson Beedles Lake 1


Nett OOM Girls
Posn Name Club Points
1= Eleanor Bailey
20
1= Francesca Brimm Glen Gorse 20
1= Jessica Redshaw Hinckley 20
2= Aimee Cleminson Charnwood Forest 16
2= Ellie York Hinckley 16
3 Holly Waterfield Lutterworth 13
4 Victoria Mayfield Kirby Muxloe 11
5 Lucy Millard Lutterworth 10